SZLAKIEM "DUCHOWYCH KURORTÓW" POMORZA

opieka duchowa: Ks. Krzysztof Orzeł

SZLAKIEM "DUCHOWYCH KURORTÓW" POMORZA

Program

Dzień 1: 09/10.08.2021

Zbiórka w Tarnowie ok. 00.00. Całonocny przejazd do Pelplina – nazwanego „Pomorskimi Atenami”, gdzie jednym z wiodących zabytków jest Bazylika Katedralna zaliczana do najpiękniejszych dzieł gotyckich w Polsce. Msza święta i czas na modlitwę. Spacer po mieście. Następnie przejazd do Borów Tucholskich i spacer szlakiem turystycznym. Bory Tucholskie to miejsce idealne dla wszystkich, którzy preferują odpoczynek na łonie natury. W otoczeniu śpiewu ptaków, szumu drzew, oddychając świeżym, leśnym powietrzem łatwo odciąć się od zgiełku wielkich miast. Po spacerze przejazd na obiadokolację i nocleg.

Dzień 2: 11.08.2021

Śniadanie. Przejazd do Sanktuarium Kalwaryjskiego  w Wielu, Msza święta i udział w Drodze Krzyżowej na Kalwarii Wielewskiej.  Następnie przejazd do Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego. Muzeum ponad 100 – letnie, to 22 ha obszaru położonego nad brzegiem jeziora Gołuń zabudowanego obiektami regionalnej architektury.  Następnie przejazd do Sanktuarium M.B. Królowej Rodzin w Kościerzynie, gdzie znajduje się Obraz Matki Bożej Kościerskiej– wizerunek przedstawiający Maryję z Dzieciątkiem na ręku. Jest to kopia obrazu „Matki Boskiej Śnieżnej”. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

Dzień 3: 12.08.2021

Śniadanie. Następnie przejazd do Słupska, gdzie uwagę turystów przyciągają  gotyckie kościoły, średniowieczne mury obronne z bramami miejskimi i basztą czarownic oraz Zamek Książąt Pomorskich. Spacer po mieście. Przejazd do Sanktuarium św. Jakuba Apostoła Starszego w Lęborku, który został wzniesiony w XIV w. jako kościół obronny. Modlitwa w  Sanktuarium i Msza święta, a następnie spacer  traktem spacerowym Lęborka i reprezentacyjną ulicą miasta jest ul. Staromiejska, na której zachowały się pochodzące z XIX i XX w. eklektyczne kamienice. Przejazd do Sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie, gdzie obiektem kultu jest Maryja z Dzieciątkiem w postaci niewielkiej gotyckiej figurki, wykonanej z drewna lipowego, która od średniowiecza przyjmuje hołd od ludu kaszubskiego. Obiadokolacja i nocleg.  

Dzień 4: 13.08.2021

Śniadanie. Następnie przejazd do Kalwarii Wejherowskiej zwanej  Kaszubską Jerozolimą trzecią  najstarszą kalwarią w Polsce i jednego z najcenniejszych zabytków sakralnych Pomorza. Mówi się, że to duchowa stolica Kaszub, do której od wieków zmierzają rzesze pątników z całego regionu. Msza święta i przejście Drogą Krzyżową. Przejazd do Sanktuarium NMP Wspomożycielki Wiernych w Rumii  gdzie prężnie rozwija się kult Madonny ks. Bosko.  Przejazd na nocleg i obiadokolację.

Dzień 5: 14.08.2021

Po śniadaniu przejazd  do Sanktuarium Matki Bożej Polskiego Morza w Swarzewie –znajduje się tu figurka Matki Boskiej Patronki Rybaków. Modlitwa i Msza święta, a następnie całodzienny wypoczynek nad morzem.  Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 6: 15.08.2021

Śniadanie. Przejazd na spacer w Parku w Oliwie, następnie przejście do Archikatedry  pw. Trójcy Świętej i wysłuchanie koncertu na słynnych Organach Oliwskich (udział w koncercie jest uwarunkowany zaleceniami lokalnych władz dotyczących zgromadzeń).  GDAŃSK  - spacer  po mieście z ponad 1000 letnią tradycją, morskiej stolicy Polski i jednego z największych portów nad Bałtykiem. Czas wolny. Przejazd do  Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku-Matemblewie które znajduje się w samym sercu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, w kaplicy na leśnym wzgórzu, czuwa  od ponad 250 lat, Matka Boża Brzemienna. Słynąca łaskami figura Maryi pochodzi z XVIII wieku. Msza święta i modlitwa.
Następnie przejazd do Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Gdańsku-Sobieszewie -  gdzie znajduje się Figura Matki Bożej Saletyńskiej “Płaczącej”, wyobrażająca pierwszą fazę zjawienia Maryi na La Salette. Nocleg i obiadokolacja.

Dzień 7: 16.08.2021

Śniadanie. Przejazd do Sanktuarium Królowej Pomorza w Piasecznie Pomorskim – gdzie można pomodlić się przed cudowną figurką MB Piaseckiej. Przejazd  do Sanktuarium  Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych w Rywałdzie Królewskim – gdzie znajduje się słynąca łaskami Figura Matki Bożej w kościele OO. Kapucynów. Modlitwa i Msza św. Następnie udamy się do Ciechocinka,  spacer przy tężniach (jeśli zniesione zostaną obostrzenia związane z tymczasowym zamknięciem tężni dla odwiedzających z powodu pandemii Covid-19).  Przejazd do Włocławka nad tamę gdzie zostało wyłowione ciało ks. Jerzego Popiełuszki. Czas na modlitwę.
Wyjazd w kierunku Tarnowa. Powrót na miejsce zbiórki w godzinach nocnych z soboty na niedzielę.

Ważne informacje


Organizatorem Pielgrzymki jest:

Tarnowskie Biuro Pielgrzymkowe Beskidvision
Sp. Jawna S. Rusin i I. Kaczmarczyk, 34-300 Żywiec, ul. Kopernika 2, Ewidencja organizatorów i pośredników turystycznych nr 1226

oraz 

Diecezjalne Duszpasterstwo Pielgrzymkowo-Turystyczne ITER