LIBAN ŚLADAMI ŚW. CHARBELA

Ostatnie wolne miejsca... na zapytanie

LIBAN ŚLADAMI ŚW. CHARBELA

Program

Dzień 1: 03.06.2023

20.10 - Zbiórka na lotnisku Chopina w  Warszawie. 23.10 - Wylot do BejrutuDzień 2: 04.06.2023

Przylot o godz  02:50. Odbiór Bagaży. Przejazd do hotelu. Późne śniadanie.
Zwiedzanie BEJRUTU, zwanego niegdyś Paryżem Wschodu – historyczne centrum, kościół Ojców Kapucynów z relikwiami świętych libańskich, Pomnik Pokoju, zwiedzanie Muzeum Narodowego (kolekcja sztuki fenickiej, rzymskiej i bizantyjskiej).  Msza Św. w kościele maronickim  Sw. Marouna w centrum Bejrutu lub w kościele Kapucynów. W miarę możliwości wejście na teren polskiego cmentarza wojskowego ( miejsce pochówku m.in. Hanki Ordonówny). Przejazd na Corniche - tętniący życiem deptak wzdłuż klifu nad brzegiem morza z widokiem na skały Pigeon Rock. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 3: 05.06.2023

Śniadanie. Wizyta w Annaya w Sanktuarium Św. Charbela – libańskiego mnicha maronity, pustelnika i uzdrowiciela. Zwiedzanie klasztoru Św. Marona, położonego na wysokości 1200 m.n.p.m. Modlitwa przy relikwiach Świętego Charbela, nawiedzenie nowego kościoła oraz pustelni św. Piotra i Pawła, w której to Św. Charbel spędził ostatnie lata swojego życia. Msza Sw. Następnie nawiedzenie Sanktuarium św. Rafki - patronki cierpiących w Jaarabta. Następnie przejazd do sanktuarium św. Nimtullaha Hardini - mistrza nowicjatu św. Charbela. Jest tam pochowany także bł. Stefan Nehme, nazywany nowym Charbelem. Powrót do Bejrutu, obiadokolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 4: 06.06.2023

Śniadanie. Nawiedzenie Sanktuarium Matki Bożej Oczekującej w Magdouche, wybudowanego w miejscu groty, gdzie według tradycji Maryja miała oczekiwać powrotu Jezusa z Sydonu. Msza św.

Następnie pozostałości najważniejszych miast fenickich -Tyru i Sydonu. Tyr (obecnie Sur) był ważnym miastem fenickim, założycielem prosperujących osad handlowych, takich jak Kadyks lub Kartagina. Tu wyrabiano luksusowy barwnik – purpurę. W Tyrze zachował się cenny zespół ruin, głównie z okresu rzymskiego: ruiny starożytnej nekropolii, term, największego na terytorium Cesarstwa Rzymskiego hipodromu, ulic kolumnowych.

Sydon (obecnie Sajda) leży na wybrzeżu Morza Śródziemnego między Bejrutem a Tyrem. Rozkwit miasta przypada na II tysiąclecie p.n.e. Główną atrakcją Sajdy jest malowniczy Morski Zamek wzniesiony przez krzyżowców na wysepce oddalonej o kilkadziesiąt metrów od brzegu. Wchodził on w skład fortyfikacji i zamków strzegących drogi do Ziemi Świętej w czasach krucjat. W murach widać wbudowane rzymskie kolumny zdobiące przed wiekami ulice tego miasta. Droga do zamku wiedzie kamiennym mostem wybudowanym przez Arabów w późniejszych wiekach. Do innych zabytków miasta należą wykopaliska świątyń i nekropolii oraz Wielki Meczet. Zwiedzanie Sydonu: zamek morski Krzyżowców, targ, fabryka mydła (XV w.), Khan El Franj - karawanseraj (XVII w.). Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 5: 07.06.2023

Śniadanie. Wyjazd w kierunku Doliny Quadisha, gdzie znajdują się kaplice, groty i pustelnie pokryte XII - wiecznymi freskami, wtapiające się w niezwykle urozmaicony krajobraz. Postój w BEKAA-KAFRA - w miejscu urodzenia Św. Charbela. Pamiątką po świętym jest tutaj skromny domek zamieniony w kaplicę oraz źródełko. Msza Sw. Przejazd malowniczą górską drogą do BCHARRE - rezerwatu ostatnich biblijnych cedrów. W miasteczku urodził się słynny libański poeta Khalil Gebran. Las Bożych Cedrów – to niewielki rezerwat na zboczach góry Makmal na wysokości ponad 2000 m n.p.m. Jest to pozostałość lasów, które kiedyś porastały większość szczytów gór Liban. Najstarsze z drzew w rezerwacie mają ponad 1500 lat. Razem z Ouadi Qadisha (Świętą Doliną), Las Bożych Cedrów został w 1998 roku wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Święta Dolina (Ouadi Qadisha) - jest jednym najważniejszych miejsc kultu chrześcijańskiego na świecie. Znajdujące się tam zabytkowe klasztory wtopione w niezwykle urozmaicony krajobraz. Zwiedzanie klasztoru Św. Antoniego w Qozhaya. Powrót do hotelu. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 6: 08.06.2023

Śniadanie. Przejazd w kierunku doliny Bekaa: obszaru żyznej ziemi zamieszkiwanej od wieków między Górami Libanu i Antylibanu. Msza Sw. Zwiedzanie BAALBEK – ośrodka kultu fenickiego Baala, greckiego Heliosa i rzymskiego Jowisza - zwiedzanie ruin świątyni Jowisza i świątyni Bachusa – zespół ruin z czasów rzymskich uważany jest za jeden z największych i najważniejszych na Bliskim Wschodzie ( wpisane na listę UNESCO ). Zwiedzanie sanktuarium Matki Bożej z Zahle lub Przejazd do Anjar: zwiedzanie ruin pałacu kalifów umajadzkich odkrytych w latach 40 - ubiegłego wieku, pozostałości ulic, świątyń. Dalszy droga w kierunku Ksara - miasta, które już w czasach Rzymian słynęło z produkcji wina. Możliwość degustacji i zakupu. Powrót do hotelu. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 7: 09.06.2023

Śniadanie. Przejazd na Wzgórze Harrissy – Sanktuarium Matki Bożej Królowej Libanu. Msza Sw. Groty Jeitta – olbrzymi, wielopoziomowy kompleks podziemnych jaskiń ze wspaniałą szatą naciekową stalaktytów i stalagmitów o niezwykłych kształtach, spacer po górnej części, w sprzyjających warunkach przejażdżka łodzią po części dolnej. Zwiedzanie kompleksu historycznego w BYBLOS – w III tysiącleciu, będącego najważniejszym portem w regionie, a od X w p.n.e. głównym centrum fenickim, gdzie powstało alfabetyczne pismo fonetyczne, na podstawie którego powstał nowoczesny alfabet; teren wykopalisk obejmuje pozostałości z różnych okresów osadnictwa – od neolitycznych chat, przez groby królewskie, ruiny świątyń fenickich ( m.in. Baalat Gubal – opiekunki miasta ), pozostałości kolonii rzymskiej po średniowieczny zamek krzyżowców.

 Przystanek w Naher el Kalb – most nad Rzeką Psów z 17 inskrypcjami władców i zdobywców Libanu. Ghazire - malownicze górskie miasteczko z zabytkowym klasztorem św. Antoniego Padewskiego (miejsce to odwiedził Juliusz Słowacki oraz wielu Polaków podczas II wojny światowej). W mieście znajduje się zabytkowe kolegium Deir Mar Maroun, wybudowane przez jezuitów w latach 1843-44.  Powrót do hotelu w Bejrucie.

Obiadokolacja w lokalnej restauracji na zakończenie pielgrzymki przejazd na lotnisko .

Dzień 8: 10.06.2023

Przejazd na lotnisko 00:15 . Wylot z Bejrutu godz 03:35, godz 06:30 przylot na lotnisko w Warszawie.

Opis

BEJRUT - ANNAYA - BYBLOS - SYDON - TYR - DOLINA BEKAA - BAALBEK - QUADISHA - BAKAA  KAFRA - JEITA GROTTO - HARISSA - BKERKE - GHAZIRE

Ważne informacje

LOTY: 

1 LO 145  03JUN  WAWBEY 2310 0345+1

 2 LO 144  10JUN  BEYWAW 0335 0620

CENA DLA GRUPY MIN. 30 os.