GRUZJA

GRUZJA

Program

Dzień 1: 09.09.2023

Wylot z Polski z samolotem Wizz Air z Katowic. Przylot do Kutaisi. Przejazd do KUTAISI, drugiego pod względem wielkości miasta w Gruzji. Zwiedzanie Kutaisi. Miasto było stolicą antycznego królestwa Kolchidy, do którego wg legendy przybył Jazon z Argonautami po złote runo. Zwiedzanie Klasztoru  w Gelati  - czyli znakomicie zachowanego zespołu klasztornego z XII wieku, który znany jest przede wszystkim z fresków i mozaik. Zespół klasztorny w Gelati znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Transfer do hotelu w Kutaisi lub w kurorcie Ckaltubo. Kolacja. Nocleg.

Dzień 2: 10.09.2023

Śniadanie w hotelu. Wykwaterowanie. WYCIECZKA DO MTSKHETA (zwanej Drugą Jerozolimą) to starożytne miasto, była stolica kraju oraz religijne centrum Gruzji. Mieści się tu najważniejszy relikt chrześcijaństwa (Szata Chrystusa). Zwiedzimy Monastyr Dżwari (VI w.), położony na szczycie wzgórza, skąd podziwiać można przepiękną panoramę miasta. Monastyr stanowi perłę gruzińskiej architektury. Zwiedzimy także Katedrę Svetitskhoveli (XI w.), która uznawana jest za najważniejszy zabytek w Gruzji. Oba obiekty znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przejazd do Tbilisi. Zakwaterowanie  w hotelu. Kolacja z tradycyjną kuchnią gruzińską i winem. Nocleg w Tbilisi.   

Dzień 3: 11.09.2023

Śniadanie w hotelu. ZWIEDZANIE TBILISI – stolicy Gruzji i jednego z najstarszych miast na świecie. Zwiedzimy historyczną część Tbilisi: Kościół Metekhi (XIII w.), Synagogę, Katedrę Sioni (VI-VII w.) i Kościół Anchiskhati (VI w.). Następnie przejedziemy do Pomnika Matki Gruzji. Zwiedzimy również Fortecę Narikala (IV w.), z której podziwiać można przepiękny widok na stare miasto, to najbardziej znany zabytek Tbilisi z czasów starożytnych, ludzie nazywają ją sercem i duszą miasta. Zobaczymy łaźnie siarkowe, które stanowią wizówkę Tbilisi. Kolacja z tradycyjną kuchnią gruzińską. Nocleg w Tbilisi.   

Dzień 4: 12.09.2023

Śniadanie w hotelu. Podróż słynną GRUZIŃSKĄ DROGĄ WOJENNĄ. Po drodze zwiedzimy  XVII – wieczną FORTECĘ ANANURI – miejsce wielu historycznych walk. Forteca jest malowniczo położona nad Jeziorem Żinwalskim. Krystalicznie błękitna woda, na tle gór, tworzy niezapomniany widok. Przejazd przez GUDAURI – ośrodek narciarski położony na wys. 2000 m n.p.m . Dalszy przejazd do KAZBEGI. Z Kazbegi przejazd jeepami malowniczą górską trasą do GERGETI. Zwiedzimy położony na wysokości 2170 m n.p.m. Kościół św. Trójcy, zbudowany w XIV wieku. Przy sprzyjającej pogodzie będziemy mogli podziwiać najwyższy szczyt Kaukazu – Mt. Kazbegi (5047 m). Powrót do Tbilisi. Nocleg w Gudauri.

Dzień 5: 13.09.2023

Śniadanie w hotelu. Wykwaterowanie. Przejazd do GORI – miasta urodzin Stalina. Następnie odwiedzimy UPLISTSIKHE – największe skalne miasto w Gruzji. Kompleks zabytków z czasów starożytności położony jest na skalistym brzegu rzeki Mtkwari. Składa się z wielu imponujących rozmiarem systemów pomieszczeń, często rozlokowanych na kilku poziomach, połączonych korytarzami lub schodami. Przejazd do Kutaisi. Kolacja i nocleg w Kutaisi lub w kurorcie Ckaltubo.

Dzień 6: 14.09.2023

Śniadanie w hotelu. Wykwaterowanie. Przejazd do BATUMI – najpiękniejszego miasta w Gruzji, położonego nad Morzem Czarnym, które stanowi stolicę regionu Adżarii. Zwiedzanie Batumi: Place, Pomnik Medei, spacer po słynnym nadmorskim bulwarze. Czas wolny na promenadzie. Kolacja i nocleg w Batumi.

Dzień 7: 15.09.2023

Śniadanie w hotelu. Czas wolny. Nocleg w Batumi. Obiadokolacja.

Dzień 8: 16.09.2023

Śniadanie w hotelu. Wykwaterowanie. Transfer na lotnisko. Wylot do Polski.