LIBAN

LIBAN

Program

Dzień 1: 23.08.2023

Zbiórka na lotnisku Okęcie w Warszawie Przelot bezpośredni na trasie Warszawa – Bejrut (godz. 23:10– 04:45).

Dzień 2: 24.08.2023

Śniadanie. Zwiedzanie BEJRUTU – Corniche- tętniący życiem deptak spacerowy wzdłuż morskiego brzegu. Następnie spacer po odnowionym Starym Mieście, muzeum narodowe. Czas wolny na plaży. Powrót do hotelu, kolacja i nocleg.

Dzień 3: 25.08.2023

Śniadanie. Przejazd do ANNAYA . Zwiedzimy klasztor, gdzie św. Charbel spędził swoje życie oraz pustelnię, gdzie przebywał do śmierci. Opowiemy o najbardziej spektakularnych cudach, które są zarejestrowane w księgach klasztornych. Do dzisiaj udokumentowanych jest ponad 25 tys. cudów, które dokonały się za wstawiennictwem Świętego. Przy grobie odbędzie się Msza Święta. Dla osób chorych – modlitwa o uzdrowienie przy grobie św. Charbela i namaszczenie świętym olejem. Tego dnia będziemy poznawać także innych świętych, którzy żyli w Libanie. Szczególną osobą jest zakonnica św. Rafka, której sanktuarium znajduje się w miejscowości JRABTA. Św. Rafka za życia doznawała wielkich cierpień. Doświadczona była ślepotą, bolesną amputacją oczu, silnymi bólami, a także paraliżem. Dlatego też jest patronką osób przewlekle chorych i chorych na raka, którym wyprasza skutecznie łaski uzdrowienia. Poznamy także osobę św. Nimatullaha al-Hardiniego, który był wychowawcą i nauczycielem św. Charbela  i mnicha, który również jest wielkim świętym, a którego ciało nie ulega zepsuciu, bł. Stefana Nehmé. Znajdują się one w miejscowości KFIFANE. Program Rekolekcji: Będziemy się modlić o uzdrowienie z chorób oczu przy grobie św. Rafki. Można tam dostać piasek z grobu, który słynie także z cudów uzdrowień za wstawiennictwem tej świętej. Powrót do hotelu na obiadokolację. Nocleg.

Dzień 4: 26.08.2023

Śniadanie, Wyjazd do MAGHDOUCHE - nawiedzenie sanktuarium Matki Boskiej Oczekującej, wybudowanego w miejscu groty, gdzie według tradycji Maryja miała oczekiwać powrotu Jezusa z Sydonu. Następnie odwiedzimy pozostałości najważniejszych miast fenickich - Tyr i Sydon. W TYRZE zwiedzmy ruiny starożytnej nekropolii, term, największego na terytorium Cesarstwa Rzymskiego hipodromu, ulic kolumnowych. W SYDONIE: zamek morski Krzyżowców, targ, odnowione uliczki żydowskie oraz pałac rodziny Debbane. Powrót do hotelu na kolację i nocleg.

Dzień 5: 27.08.2023

Śniadanie, wyjazd do miejsc związanych z postacią Św. Charbela. BEKAA KAFRA to wioska Świętego, na wysokości 1500 m n.p.m. Zobaczymy Dom rodzinny Św. Charbela oraz grota, w której   modlił się jako dziecko. Przejazd do Lasu Bożych Cedrów na wysokości 2000 m n.p.m. –  odpoczynek. Potem nawiedzenie Klasztoru św. Antoniego w QOZHAYA na terenie tzw. Doliny Świętych, gdzie w warunkach mieszkali pustelnicy. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.

Dzień 6: 28.08.2023

Lądowanie w Bejrucie. Przejazd do hotelu. Zakwaterowanie. Krótki odpoczynek. Śniadanie. Następnie BALAMAND – prawosławny klasztor w Antiochianii, poświęcony Dziewicy Maryi i św. Jerzemu. Następnie przejazd do NOURIEH nawiedzenie klasztoru Matki Bożej w Hamacie (Matka Boża Światła, która objawiła się marynarzom jako światło prowadzące do bezpiecznego brzegu). Przejazd do BATROUN – spacer po mieście. Czas wolny na plażę. Powrót do hotelu, kolacja i nocleg.

Dzień 7: 29.08.2023

Śniadanie. Przejazd do HARISSY - bardzo ważny ośrodek pielgrzymowania chrześcijan libańskich - miejsce rozwiniętego kultu maryjnego, Sanktuarium Matki Bożej Pani Libanu, Katedra Maronicka. Przejazd do BZOMMAR – Kaplica poświęcona św. Janowi Pawłowi II – jedyna na Bliskim Wschodzie. Wycieczka do JEITA GROTTO – to najdłuższa jaskinia na Bliskim Wschodzie – 9,5km. Składa się z dwóch oddzielnych, ale połączonych ze sobą, wapiennych jaskiń. Jeita Grotto jest jednym z najbardziej niesamowitych aglomeracji stalaktytów i stalagmitów, uważanej za dumę Libanu i jest finalistą w konkursie Nowych Siedem Cudów Świata. Przejazd do BYBLOS - najwspanialszy niegdyś port fenicki eksportujący drewno cedrowe do Egiptu, miejsce powstania alfabetu fenickiego. Zabytki wpisane na listę UNESCO: mury obronne, stare miasto, kościół św. Jana, zamek krzyżowców, fenicka świątynia, teatr rzymski. Powrót do hotelu, kolacja i nocleg.

Dzień 8: 30.08.2023

Śniadanie, Msza Święta.  Wizyta w sanktuarium Matki Bożej w największym chrześcijańskim mieście Bliskiego Wschodu – ZAHLE. Zwiedzanie BAALBEK - starożytnego Heliopolis, określanego jako jedno z najpiękniejszych miast hellenistycznych. Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W czasie burzenia świątyni jerozolimskiej przez Tytusa Flawiusza w roku 70 n.e. obok w Baalbek kończono właśnie budowę największej ówczesnej świątyni świata grecko-rzymskiego – tzw. wielkiej świątyni ku czci Jowisza-Baala. Obok w kamieniołomach zobaczymy słynny Kamień Południa ważący ponad 1100 ton. Odwiedzimy JASKINIE KSARA. Czas na degustację win i zakupy. Powrót do hotelu na kolację i nocleg.

Dzień 9: 31.08.2023

Nocny przejazd na lotnisko, odprawa i wylot do Polski. Przelot bezpośredni na trasie Bejrut – Warszawa (godz. 04.45 – 07.30). Zakończenie pielgrzymki.

Ważne informacje

  • DOKUMENT – PASZPORT WAŻNY DO 180 DNI OD DATY POWROTU. Paszport nie może zawierać śladów pobytu w Izraelu.
  • Podczas wjazdu do Libanu pielgrzymi otrzymują wizy na lotnisku w momencie kontroli paszportowej. Wiza jest bezpłatna.
  • WALUTA – FUNT LIBAŃSKI
  • CENY : Ceny w Libanie są ok. dwa razy wyższe niż w Polsce,  porównywalne do izraelskich czy jordańskich. We wszystkich miejscach  można płacić dolarami amerykańskimi.  Reszta jest wydawana w dolarach  lub funtach libańskich. W większości sklepów i restauracji możliwa jest  płatność kartami.   Lekki lunch można zjeść za 10-15 dolarów. Ceny  różnią się także w zależności od miasta. wypłaty z bankomatów są możliwe  w lirach libańskich po doliczeniu prowizji.
  •  STRÓJ: w Libanie nie trzeba zachowywać specjalnego stroju, jest to  kraj w dużej części chrześcijański, co widać na każdej ulicy. W czasie  zwiedzania świątyń wymagany jest ubiór godny (zakryte ramiona i  spodnie/spódnica do kolan).
  • RELIGIA:  Libańczycy są niezwykle otwarci i gościnni, a religia  zajmuje szczególne miejsce w ich życiu. Liban jest jednym z najstarszych  krajów chrześcijańskich.  Uroczystości św. Charbela obchodzone są 22 dnia każdego miesiąca.
  • przejazdy w Libanie klimatyzowanym autobusem.