DUBAJ I SRI LANKA

DUBAJ I SRI LANKA

Program

Dzień 1: 07.11.2024

Zbiórka na lotnisku w Krakowie/Warszawie, odprawa biletowo-paszportowa i wylot do Dubaju.

Dzień 2: 08.11.2024

Przylot do DUBAJU, przejazd do tradycyjnej części Dubaju, spacer najstarszymi dzielnicami – Burj Dubai oraz Deira, z których wywodzą się handlowo-portowe korzenie miasta. Dzielnice prezentują tradycyjne życie Dubaju okresu od połowy XIX w. do lat 70’ XX wieku. Spacer wąskimi uliczkami da możliwości odkrywać miejsca artystycznej kreatywności, będziemy podziwiać muzea i kawiarnie mieszczące się w zaadaptowanych domach wzniesionych z gipsu, koralowca i wapienia. Szlak wodny do dziś przypomina o przeszłości Dubaju, gdy pierwsi osadnicy utrzymywali się z jego wód. Krótki rejs przez zatokę do Deiry w tradycyjnej drewnianej łodzi. Msza św. w kościele St. Mary`s Catholic Church. Przerwa na lunch. Następnie przejazd do Dubaj Marina na spacer. Położona tuż przy Zatoce Perskiej dzielnica zachwyca wieżowcami, plażą Marina Beach i przystanią dla jachtów, której zawdzięcza swoją nazwę. Wieczorem wizyta przy najwyższym budynku na świecie-Burdż Chalifa. Przedstawiająca wyjątkowe osiągnięcie inżynierii budowla jest sercem i duszą miasta. Mierząca 828 m wysokości zdumiewająca konstrukcja położona jest obok centrum handlowego Dubai Mall i przyciąga odwiedzających z całego świata od chwili otwarcia w 2010 roku. Powrót do hotelu na nocleg.

Dzień 3: 09.11.2024

Po śniadaniu Msza św. Następnie przejazd do Muzeum Przyszłości (MOTF), jednej z najsłynniejszych atrakcji Dubaju. Założony przez fundację Dubai Future Foundation i otwarty w lutym 2022 r. obiekt pokazuje, jak społeczeństwo może zmienić się w nadchodzących dziesięcioleciach dzięki nauce i technologii. Budynek wyprzedza wizję świata już na poziomie konstrukcji (odwiedziny głównej hali wejściowej oraz spacer wokół budynku bez ekspozycji wewnętrznej). Następnie udamy się na spacer wokół terenów przyległych do muzeum. Zobaczymy między innymi Emirates Towers – dwie bliźniacze wieże, mające odpowiednio 354 m i 305 m wysokości, będące symbolem oaz głównym punktem orientacyjnym Dubaju. Ich unikalny design, wysoka jakość usług oraz wyjątkowa lokalizacja przyczyniają się do ich prestiżu i popularności zarówno wśród biznesmenów, jak i turystów. Następnie przejazd pod Burdz Kalifa oraz wjazd na 124 piętro, podziwiane niesamowitej panoramy Dubaju. Przejazd na lotnisko około godziny 15:00, oprawa biletowo-paszportowa. Wylot do Colombo o godz. 18:55.

Dzień 4: 10.11.2024

Lądowanie na Sri Lance. Po przybyciu na międzynarodowe lotnisko Bandaranayke, powitani przez przewodnika, przejedziemy do hotelu na zakwaterowanie w hotelu i nocleg. Śniadanie. Następnie przejazd na zwiedzenie Colombo. Pielgrzymkę na Sri Lance rozpoczniemy od Mszy Świętej w sanktuarium św. Antoniego. Kościół został uznany za narodowe sanktuarium i bazylikę mniejszą. W specjalnym relikwiarzu przechowywany jest kawałek języka św. Antoniego, który znajduje się w szklanej gablocie razem ze statuą świętego, przy wejściu do kościoła. Zwiedzanie Colombo: odwiedzimy między innymi: buddyjską świątynię Gangaramaya Temple oraz Seema Malaka zbudowane według projektu słynnego architekta tropikalnego modernizmu Jeaoffey’a Bava, stary parlament, muzeum narodowe, przyrodnicze, holenderskie, kolejnictwa, morskie. Ulica artystów na której malarze wystawiają swoje prace. Kolejno udamy się do Port City (nowa dzielnica nadal w budowie), która powstaje na usypywanym z piasku terenie na wodach oceanu. Galle Face – promenada, miejsce spotkań i spacerów mieszkańców Kolombo wieczorem pełna straganów z daniami kuchni lokalnej. Następnie będziemy podziwiać Lotus Tower wieża w kształcie kwiatu lotosu z obrotową restauracją i tarasem widokowym. Kolejno spacer po Viharamahadevi – najstarszym parku w mieście z figurą Buddy. Dojedziemy pod ratusz z 1928 roku, który posiada oryginalne meble, drzwi i okna a jego kształt przypomina Biały Dom w Waszyngtonie. Przejdziemy również przez ogrody cynamonowe – najdroższą dzielnicę Kolombo z licznymi ambasadami i domami dyplomatów oraz zamożnych mieszkańców miasta. Następnie przejazd w okolice Damulle. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 5: 11.11.2024

Po śniadaniu przejazd do fortecy skalnej Sigiriya Rock, zwanej również Lwią Górą – starożytnej cytadeli znajdującej się na ogromnym monolitycznym bloku skalnym. Na szczycie skały znajdują się ruiny pałacu – fortecy z V wieku. Jest uważana za jedno z najważniejszych miejsc archeologicznych i historycznych w kraju, a także została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na górę wiodą kręte i czasami bardzo wąskie schody, dlatego zalecamy zabranie wygodnego, sportowego obuwia. Po południu wycieczka po wiosce. Tam przewidziany lokalny lunch. Przejazd do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 6: 12.11.2024

Po śniadaniu przejazd do świątyń w Dambulla. Świątynia Dambulla Cave, znana również jako Złota Świątynia Dambulla, jest kompleksem jaskiń skalnych, które zostały przekształcone w świątynie buddyjskie. Składa się z pięciu głównych jaskiń, a wśród nich najważniejszej świątyni Golden Temple – Złotej Świątyni. Wyróżnia się ona przede wszystkim imponującym, wysokim na 30 metrów, złoconym posągiem siedzącego Buddy. Według legendy król Valagamba szukał schronienia w jaskiniach podczas wygnania. Później zbudował kompleks świątynny w geście wdzięczności dla mnichów, którzy udzielili mu schronienia. Na przestrzeni wieków świątynia była rozbudowywana i ulepszana przez różnych królów i władców. Od roku 1991 wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Przejazd do malowniczo położonego, drugiego co do wielkości miasta Sri Lanki – Kendy. Krótki spacer po mieście i wizyta w Świątyni Zęba, która jest jednym z najświętszych miejsc buddyjskich na świecie. Codziennie odbywają się tu rytuały, podczas których twierane jest główne pomieszczenie, gdzie znajduje się specjalna wieloczęściowa złota konstrukcja, która przechowuje ząb Buddy. Legenda mówi, że święty ząb na Sri Lankę został przemycony we włosach księżniczki Orissan. Relikwia wielokrotnie była przenoszona pomiędzy stolicami, jednak ostatecznie została złożona właśnie w Kandy. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 7: 13.11.2024

Po śniadaniu spacer po Kandy. Następnie udamy się w kierunku popularnej miejscowości wypoczynkowej, Nuwara Eliya, która leży na wysokości niemal 1900 m n.p.m. i jest najwyżej zlokalizowanym miastem Sri Lanki. To malowniczo położone miasteczko wśród wzgórz, plantacji herbaty i szumiących wodospadów zostało założone przez Brytyjczyków i dzięki swojemu unikatowemu charakterowi do dziś bywa nazywane „Małą Anglią”. Zobaczymy jeden z najpiękniejszych i najwyższych wodospadów na Sri Lance – wodospad Ramboda oraz zwiedzimy fabrykę herbaty, aby dowiedzieć się więcej o procesie jej produkcji i skosztować różnych jej odmian. Będąc w Nuwara Eliya odwiedzimy także Kościół Świętej Trójcy, będący najstarszym kościołem w mieście. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg  w hotelu.

Dzień 8: 14.11.2024

Po śniadaniu udamy się do malowniczo położonej miejscowości Bandarawela, w górskim regionie Sri Lanki, gdzie odwiedzimy piękny katolicki kościół św. Antoniego. Jest ważnym miejscem kultu dla miejscowej społeczności katolickiej i jednym z wyróżniających się zabytków architektonicznych w regionie. Z zewnątrz kościół prezentuje się efektownie, z białymi ścianami i kolorowymi detalami, a także z wieżyczką i krzyżem na szczycie. Następnie przejedziemy do niewielkiej miejscowości Ella, gdzie zobaczymy Nine Arche Bridge (Most Dziewięciu Łuków). Ten malowniczo położony wśród gęstych, zielonych i plantacji herbaty most kolejowy, wyróżnia się swoją imponującą konstrukcją, która składa się z dziewięciu potężnych łuków. Został zbudowany w 1921 roku przez Brytyjczyków i stanowi techniczne osiągnięcie, biorąc pod uwagę trudne warunki terenowe oraz ograniczone zasoby budowlane dostępne w tamtych czasach. Następnie udamy się w kierunku Park Narodowy Udawalawe, gdzie przewidziane jest safari. Jest to drugi pod względem wielkości Park Narodowy na Sri Lance i jedno z najlepszych miejsc, by doświadczyć niemal bezpośredniego kontaktu z naturą. Populacja słoni w Parku Narodowym Udawalawe jest jego głównym powodem sławy. Park jest jednym z najważniejszych miejsc na świecie do obserwacji tych pięknych zwierząt z bliska, ponieważ jest domem dla ponad 500 słoni. Odwiedzający mogą zobaczyć słonie poruszające się swobodnie po parku, a także gromadzące się wokół ostatnich wodopojów w porze suchej. Kolejną atrakcją Parku Narodowego Udawalawe jest populacja lampartów. Te tajemnicze stworzenia mają liczną populację w parku, chociaż ich zobaczenie może być trudne. Park Narodowy będziemy podziwiać z pokładu jeepów w towarzystwie przewodnika. Zakwaterowanie w hotelu nad oceanem. Obiadokolacja, wypoczynek i nocleg.

Dzień 9: 15.11.2024

Śniadanie. Całodzienny wypoczynek. Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 10: 16.11.2024

Śniadanie i krótki wypoczynek. Po południu wymeldowanie. Następnie przejazd w kierunku lotniska. Po drodze zwiedzimy Galle – malowniczo położone miasteczko na południowym wybrzeżu Sri Lanki, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Sercem Galle jest fort wysunięty w morze i otoczony przez nie z trzech stron. Słynie z urokliwych, wąskich uliczek, majestatycznych rezydencji oraz zabytkowych kościołów. Przejazd do Negombo, jednego z najpopularniejszych kurortów na wyspie i czwartego co do wielkości miasta Sri Lanki. Na koniec naszej podróży wizyta i Msza Św. w Kościele Katuwapitiya odbudowanym po zamachach bombowych z niedzieli wielkanocnej w 2019r. Przejazd na lotnisko. Odprawa biletowo-paszportowa.

Dzień 11: 17.11.2024

Wylot z Kolombo z międzylądowaniem w Dubaju, następnie lot do Krakowa/Warszawy. Lądowanie w Krakowie/Warszawie. Zakończenie pielgrzymki.

Ważne informacje

Msza Święta codziennie (w miarę możliwości w kościołach katolickich, w plenerze, lub w hotelach).